Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Salariul brut in constructii

Buna seara
Cand trebuie stabilit salariul brut de 3000 lei in constructii?
De la 01 ian 2019 conf.art.71 din oug114 sau in luna in care CA din constructii depaseste 80% din totalul CA conf conditiei de la art.66
Situatia este foarte neclara !
Va multumesc!
Adaugata in   Studii de caz Salarii

4 raspunsuri


la 03 Ian. 2019
De la 01 ianuarie 2019 se aplica in firmele de constructii cu codurile caen 41-42-*43 precum si in alte activitati specifice care au avut venituri realizate de minim 80% din aceste activitati.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Ian. 2019
In ordonanta se face referire la veniturile realizate din constructii incepand cu ian.2019 si nu cele realizate in anul precedent Ce salariu se stabileste ,pana cand veniturile din constructii depasesc 80% din CA,3000lei sau 2080/2350? Se poate ca in timpul anului sa nu mai indeplinesti conditia privind CA, si salariatii sa aiba la acea data ,3000 lei brut,reduci nivelul salariului sau calculezi contributiile normale la 3000 lei?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Ian. 2019
Se presupune ca daca aveti caen 41,42,43 aveti activitate de constructii si veti aplica de la 1 ianuarie salariile de 3000 brut urmand ca pana la sfarsitul anului sa aveti o cifra de afaceri pentru activitati in constructii de cel putin 80%. In cazul in care veti utiliza salariul de 2080 si nu efectuati aceste activitati peste procentul legiferat, dar aveti aceste coduri la activitatea principala, va trebui sa pregatiti documente justificative.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Ian. 2019
Avem in vedere ca salariul va fi doar de 2080, cazul in care aceste activitati nu sunt peste procentul dat de legi, si astfel daca dvs. aveti pana la sfarsitul anului cifra de afaceri 80 % pentru activitati de constructii veti folosi celalalt salariu de 3000 de lei
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
x