Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

salariatului - se va retine garantie ?

Bună ziua !
Vă rugăm frumos să ne ajuta?i cu un răspuns
cu privire la următoarea situa?ie:
- un coleg - care este ?ef de compartiment Bibliotecă
are în gestiune bunuri de Fond ?i Tezaur
- în art.2 din O.M.C. nr.2.017 din 12 mai 1997
se spune că:
bibliotecarii din instituţiile publice de profil
care au şi atribuţii de gestionari ai fondurilor de carte, periodice şi alte bunuri culturale
de la obligaţia de constituire a garanţiilor băneşti
sunt scuti?i de la obligaţia de constituire a garanţiilor băneşti .

Vă rog frumos să mă lămuri?i
- dacă scutirea de garan?ii băne?ti
se aplică ?i în cazul colegului,
care nu este bibliotecar,
dar este ?ef al Bibliotecii ?
- postul de bibliotecar este vacant de aproape 8 luni de zile.

2 raspunsuri


la 21 Aug. 2019
Nefiind bibliotecar, se aplica prevederile pentru gestionar.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Aug. 2019
Va mul?umim frumos pentru răspuns.!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
x