Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

de la ce data va trebui sa se plateasca diferente salariale ?

Hristos a inviat !

Va rugam sa ne ajutati cu cateva sfaturi.

- indemnizatia de concediu trebuie sa se acorde conform art.150 din Codul muncii, republicat,
- in anul 2013 comisia de AUDIT a Consiliului Judetean - a ordonatorului de credtite
a cerut angajatorului acest lucru + Termen: permanent,
+ a cerut verificarea si recalcularea sumelor acordate in anul 2011
si acordarea sumelor neacordate,
- angajatorul a emis o Decizie si a respectat si
a aplicat masura Comisiei de Audit
pana prin anul 2015.

Sindicatul a cerut aplicarea rt.150 din Codul muncii, republicat,

Angajatorul /Directorul a refuzat.
La baza refuzului sta refuzul salariatului de la Resurse Umane de a semna plata diferentelor salariale.


Sindicatul vrea sa dea in judecata

Va rugam din tot sufletul sa ne dati cateva sfaturi.

1. - daca angajatorul trebuia permanent sa respecte si sa aplice masura Auditului,
ne ajuta acest lucru ?
ca sa cerem acordarea drepturilor salariale ce ni se cuveneau
cat mai dinainte,
tocmai din anul 2015 incoace ?
sau
2. - putem cere plata diferentelor salariale doar cu 3 ani in urma, cel mult ?
3. - angajatorul poate sa ne achite diferentele salariale
din urma cu 3 ani, de bunavoie,
fara sa ii fie imputabil,
si fara ca Sindicatul sa mai faca proces ?
4. - de la ce data va trebui sa se plateasca diferente salariale ?
5. - de la ce data - am putea cere in instanta
sa plateasca diferentele salariale ?
6. - angajatorul poate plati, de bunavoie, diferentele salariale,
din urma cu 3 ani ?
dar mai dinainte de 3 ani ar putea plati ?
sau
7. - obligatoriu, Sindicatul va trebui sa dea in judecata ?

5 raspunsuri


la 30 Mai. 2019
Diferentele salariale nu sunt prevazute in bugetul curent si nu pot fi acordate decat in baza unei hotarari judecatoresti.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Mai. 2019
1. - Dar acest drept salarial nu rezulta in mod firesc ? odata ce Sindicatul a castigat un proces prin care ni sa acordat spor, iar angajatorul a pus in executare hotararea judecatoreasca ? Odata ce acest spor exista, adica ni se acorda, nu ar fi corect sa ni se ia acest spor si la plata indemnizatiei de Concediu de odihna ? Faptul ca banii pentru spor ii vom primi in 5 ani are vreo importanta ? 2. - Dar in acest an, vom lua sporul castigat tot in 5 ani, iar acum, dar de la primirea hotararii, odata ce ni se acorda sporul efectiv, cum se va mai calcula indemnizatie de concediu de odihna ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Mai. 2019
Restitirile drepturilor salariale se face la termenele stabilite prin baza legala, procentual in termen de 5 ani. Pentru perioada urmatoare, aveti procedurile care stabilesc detaliile si contractul colectiv de munca.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Mai. 2019
Nu avem proceduri si contract colectiv de munca. In acest caz, ce ne-ar putea ajuta ? Cum ar trebui procedat ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2019
Se emite o decizie, daca reprezentantul institutiei isi asuma.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...