Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

cum este corect sa se calculeze ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un punct de vedere
cu privire la modul de calcul al salariului /01.01.2019.

Institutia noastra a intrat in posesia Buletinului de expertizare
locuri de munca emis de catre D.S.P.,
dupa peste 6-7 luni de zile de la solicitare, respectiv abia
in luna decembrie 2018.
Incepand cu 01.01.2019, potrivit OUG 114/2018,
prin derogare de la prevederile art. 38 alin. (4) din Legea-cadru
nr. 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice,
salariile de baza se majoreaza cu 1/4 din diferenta dintre
salariul de baza prevazute de lege pentru anul 2022
si cel/cea din luna decembrie 2018.

Recent, institutia noastra a primit un Raspuns de la Ministerul Muncii
prin care ni se spune ca se pot acorda sporul pentru conditii vatamatoare de munca,
incepand cu data de 01.01.2019,
dar nu a mai facut alte precizari.

Potrivit legii ( Regulament - acordare spor ),
sporul se calculeaza
ca procent de 15% la salariul de baza.

In cazul de mai sus,
tinand cont ca sporul se acorda incepand cu data de 01.01.2019,
va rugam frumos sa ne spuneti
- sporul se aplica la salariul din luna decembrie 2018 ?
sau la salariul din luna ianuarie 2019 ?

2 raspunsuri


la 27 Feb. 2019
Raspunsul il aveti din adresa. Sporurile se pot acorda din 01.01.2019. Se pot aplica veniturilor realizate pentru ianuarie 2019.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 27 Feb. 2019
Va multumesc frumos pentru intarirea raspunsului Ministerului Muncii, pentru ca de la Consiliul Judetean ni s-a comunicat verbal ca raspunderea pentru acordarea sporului o are conducatorul institutiei ....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...