Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Contract de munca , student in deducere

Buna seara,
Am doua cazuri
1. Un salariat pentru doua saptamani mai are un contract de munca cu norma intreaga( 8 ore)i luna decembrie. Part time stiu ca nu este nici o problema , dar norma intreaga este corect?
2. O salariata are un copil anul 2 la facultate de stat si are 19 ani. Are dreptul sa-l treaca la deducere dupa ce aduce adeverinta de student? Ce lege permite acest lucru?

MULTUMESC,
Geta

2 raspunsuri


la 11 Dec. 2014
Un salariat care are un doua locuri de munca nu poate avea norma intreaga in ambele societati. In cazul in care acestuia i se incheie contractul in aceeasi luna cu cea in care se angajeaza, noul angajator nu trebuie sa calculeze deduceri salariale. Conform art. 56 Cod fiscal, (3) persoana in intretinere poate fi sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si neimpozabile, nu depasesc 250 lei lunar; (5) copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti. Daca copilul are 19 ani, nu se poate trece in intretinere pentru deducerea personala pentru ca nu indeplineste conditia de varsta.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Dec. 2014
multumesc!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...