Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Societate cu raspundere limitata D

Va rog sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse pentru un SRL D neplatitor de TVA.
Care sunt contributiile datorate de angajator si angajat.

3 raspunsuri


la 15 Ian. 2016
Pentru o societate tip srl-d care are de plata impozit pe venitul microintreprinderii se declara formularul 100 pentru impozit si 112 pentru salariati, 392. Contributiile pentru salarii sunt stabilite in 2016 de Legea 340/2015 astfel: cas 10.5% angajat si 15.8% angajator, somaj 0.5% pentru angajat si 0.5% pentru angajator, cass 5.5% angajat si 5.2% angajator, 0.15-0.85% fond accidente angajator si 0.25% fond garantare angajator, 0.85% concedii si indemnizatii de sanatate.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 15 Ian. 2016
In cazul unei srl-d se aplica scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate de angajatori conform art. 5 din OUG 6/2011.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 16 Ian. 2016
Multumesc ! O zi buna1
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!