Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

tichete cadou 1 iunie

Buna ziua, referitor la impozitarea tichetelor cadou oferite cu ocazia 1 iunie, se impoziteaza valoarea ce depaseste 150 lei/persoana? sau sepot acorda tichete atat angajatului cat si copilului acestuia neimpozitate? Multumesc

2 raspunsuri


la 30 Mai. 2019
Pentru angajatii care au copii se poate acorda suma in limita plafonului cf. Art. 79 cod fiscal, valoare care se introduce in statul de salarii si se aplica impozit, diferenta fiind considerata venit de natura salariala la care se vor aplica si celelalte taxe si contributii salariale.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 03 Iun. 2019
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salaria?ilor, cât ?i cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pa?telui, zilei de 1 iunie, Crăciunului ?i a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum ?i cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depă?e?te 150 lei. Deci puteti acorda in limita a 150 lei pentru salariat, cat si pentru copilul minor. Daca aveti angajati ce nu au functia de baza la dvs, beneficiaza si acestia de prima, cat si copii minori ai acestora. Ce depaseste 150 lei intra in baza ca calcul a salariului cu toate taxele aferente.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.