Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Impozitare microintreprindere

Cheltuielile nedeductibile aferente unei microintreprinderi se impoziteaza aferente cotei de impozitare 1% sau 3% sau raman doar la nivel de cheltuieli nedeductibile. Va multumesc

2 raspunsuri


la 28 Aug. 2019
La finalul exerci?iului se închide contul de cheltuiala nedeductibila ?i se aplica cota de impozit de 1 sau 3 procente in functie de angajati, daca este microinteeprindere.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 28 Aug. 2019
A In cazul microintreprinderilor, nu se tine evidenta cheltuielilor dupa deductibilitate. Insa, conform articolului 57 din Codul fiscal, microintreprinderile sunt obligate sa tina evidenta amortizarii fiscale. Daca cheltuielile inregistrate in contabilitate sunt de natura celor prevazute la articolul 76, aliniatul 3 din Codul fiscal (de natura avantajelor in bani sau in natura), aceste sume se vor considera drept venituri impozabile la angajat si se vor impozita atat din punct de vedere al impozitului pe venit, dar si al contributiilor obligatorii (daca sumele respective nu se recupereaza de la angajat). Daca inregistrati cheltuieli de natura celor prevazute la art. 114, aliniatul 2, literele h) si i), acestea se considera venituri din alte surse la persoana fizica si se impoziteaza prin retinere la sursa.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
x