ClubContabilitate.ro Q&A

"TVA lunar sau trimestrial ?"

O societate infiintata in octombrie 2012 , a avut cifra de afaceri la finele lui 2012 sub 100.000 euro.
In acest an, in luna februarie 2013 am depasit deja 100.000 euro (ianuarie+februarie)

Am depus decont trimestrial pe anul trecut .
Depasind in acest an cifra (precizez ca nu am facut achizitii intracomunitare in acest timp) , voi depune decont lunar incepand cu 2014 sau din martie 2013?
Ce acte intocmesc ? "Doar " declaratie de mentiuni si 010?

Va multumesc mult.

Adaugata in
  • TVA
  • Depasire plafon tva in februarie 2013

Vis Vis
 User  Vis Vis a intrebat la 06 Feb. 2013

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 06 Feb. 2013
In cazul in care nu s-au realizat achizitii intracomunitare, perioada fiscala se va schimba la luna incepand cu 01.01.2014. In acest an se va mentine perioada de raportare trimestriala pentru TVA.
Baza legala ART. 156^1 din codul fiscal.
(1) Perioada fiscala este luna calendaristica.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania conform art. 132 ši 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depasit plafonul de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri.



Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Prin exceptie de la aceasta prevedere, perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operati [citeste mai mult]
Video club