ClubContabilitate.ro Q&A

"TVA la incasare - plafon"

La ce perioada se refera plafonul de 2.250.000 lei pentru societatile cu TVA la incasare? Se ia in calcul CA aferenta lunii sau trimestrului, in functie de cum declara societatea TVA sau CA de la inceputul anului pana cand depaseste acest plafon?

Adaugata in
  • TVA

Catalina Marinescu
 User  Catalina Marinescu a intrebat la 07 Mar. 2013

 

4 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Lidia Sas
 User Cristina Lidia Sas a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2013
Este vorba de CA de la inceputul anului si pana in momentul depasirii plafonului de 2250000 lei.
Numai bine!



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina- Alexandra Cruciu
 Expert Marina- Alexandra Cruciu a raspuns userului Catalina Marinescu la 07 Mar. 2013
Buna ziua,

Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care aplica sistemul TVA la incasare si care in cursul unui an calendaristic depasesc plafonul de 2.250.000 lei aplica sistemul TVA la incasare pana in ultima zi a perioadei fiscale urmatoare a celei in care plafonul a fost depasit. Ca exceptie, persoanele impozabile care se inregistreaza in scopuri de TVA sau se reactiveaza ca platitori de TVA, vor fi inregistrati din oficiu in “Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare”, incepand cu data emiterii deciziei.





Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Catalina Marinescu
 User Catalina Marinescu a raspuns userului Marina- Alexandra Cruciu la 07 Mar. 2013
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns, dar nu era vorba de impozit, ci de TVA.



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina- Alexandra Cruciu
 Expert Marina- Alexandra Cruciu a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2013
Buna ziua,
Conform OG nr. 8/2013, Art. 112 alin. 2. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu. (2) Microintreprinderile platitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu anul fiscal urmator, daca indeplinesc conditiile prevazute la art. 112 1. (3) Pentru anul 2013, persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 indeplinesc conditiile prevazute la art. 112 1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu incepand cu 1 februarie 2013, urmand a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedura fiscala, pana la data de 25 martie 2013 inclusiv. Pana la acest termen se va depune si declaratia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obtinut in perioada 1 ianuarie 2013-31 ianuarie 2013, prin exceptie de la prevederile art. 34 si 35. (4) O persoana juridica romana care este nou-infiintata este obligata sa plateasca impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu primul an fiscal, daca conditia prevazuta la art. 112 1 lit. d) este indeplinita la data inregistrarii la registrul comertului. (5) Microintreprinderile nu mai aplica acest sistem de impunere incepand cu anul fiscal urmator anului in care nu mai indeplinesc una dintre conditiile prevazute la art. 112 1. (6) Nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care:
a) desfasoara activitati in domeniul bancar;
b) desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului. (7) Persoanele juridice romane care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementarilor legale in vigoare pana la data de 1 februarie 2013 pastreaza acest regim de impozitare pentru anul 2013.”
Art. 112 alin 6. - Prin exceptie de la prevederile art. 112 2 alin. (5) si (7), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta in prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezinta diferenta dintre impozitul pe profit calculat de la inceputul anului fiscal pana la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe veniturile microintreprinderilor datorat in cursul anului respectiv.
In cazul contribuabililor prevazuti la art. 112 2 alin. (3), limita de 65.000 euro si impozitul pe profit datorat se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie 2013.”




Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Declaratia informativa privind dividendele cuvenite actionarilor se completeaza si se depune de catre societatile nationale, companiile nationale si societatile la care statul este actionar unic, majo [citeste mai mult]
Video club