ClubContabilitate.ro Q&A

"Conditii depunere decl.300 lunar sau trimestrial"

De ce conditii depinde depunerea declaratiei 300 lunar sau trimestrial?

Adaugata in
  • TVA

Narcisa Andrei
 User  Narcisa Andrei a intrebat la 07 Apr. 2012

 

2 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Cruceru
 User Mariana Cruceru a raspuns userului Teodora Munteanu la 13 Apr. 2012
O precizare : "de cifra de afaceri realizata"....in anul precedent.



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 07 Apr. 2012
Depunerea lunara sau trimestriala a decontului de TVA, depinde de cifra de afaceri realizata.
Astfel, conform prevederilor art. 156 din Codul fiscal, decontul de TVA se depune:
- lunar, daca se depaseste o cifra de afarceri de 100.000 Euro
- trimestrial, daca nu se depaseste o cifra de afarceri de 100.000 Euro.



Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Declaratia informativa privind dividendele cuvenite actionarilor se completeaza si se depune de catre societatile nationale, companiile nationale si societatile la care statul este actionar unic, majo [citeste mai mult]
Video club