ClubContabilitate.ro Q&A

"Ajustare tva"

Societatea Comerciala X, platitoare de tva doreste iesirea de sub incidenta tva, depunandu-se in acest sens Declaratia 096.
Conform balantei de verificare, societatea are in patrimoniu la data de 30.04.2012 mijloace fixe, echipamente tehnologice achizitionate inainte de 30.09.2011, neamortizate integral, rezultand o valoare ramasa neamortizata de 10000 ron.

Intrebare:
Se ajusteaza tva la valoara ramasa de 10000 Ron ?

Mentionez ca, conform art. 152 al 7 Cod Fiscal, respectiv punctului 61 alin..6,..alin. 7 ,din Norme sunt confuza asupra acestui aspect.


Adaugata in
  • TVA
  • TVA

Nicolina Iasko
 User  Nicolina Iasko a intrebat la 09 Mai. 2012

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 09 Mai. 2012
Vezi art. 149 Ajustarea taxei deductibile ??n cazul bunurilor de capital
"a bunurile de capital reprezint─? toate activele corporale fixe, definite la art. 125^1 alin. 1 pct. 3, precum ??i opera??iunile de construc??ie, transformare sau modernizare a bunurilor imobile, exclusiv repara??iile ori lucr─?rile de ??ntre??inere a acestor active, chiar ??n condi??iile ??n care astfel de opera??iuni sunt realizate de beneficiarul unui contract de ??nchiriere, leasing sau al oric─?rui alt contract prin care activele fixe corporale se pun la dispozi??ia unei alte persoane; nu sunt considerate bunuri de capital activele corporale fixe amortizabile a c─?ror durat─? normal─? de utilizare stabilit─? pentru amortizarea fiscal─? este mai mic─? de 5 ani; activele corporale fixe de natura mijloacelor fixe amortizabile care fac obiectul leasingului sunt considerate bunuri de capital la locator/finan??ator dac─? limita minim─? a duratei normale de utilizare este egal─? sau mai mare de 5 ani;
b bunurile care fac obiectul ??nchirierii, leasingului, concesion─?rii sau oric─?rei alte metode de punere a acestora la dispozi??ia unei persoane sunt considerate bunuri de capital apar??in??nd persoanei care le ??nchiriaz─?, le d─? ??n leasing sau le pune la dispozi??ia altei persoane;
c ambalajele care se pot utiliza de mai multe ori nu sunt considerate bunuri de capital;
d taxa deductibil─? aferent─? bunurilor de capital reprezint─? taxa achitat─? sau datorat─?, aferent─? oric─?rei opera??iuni legate de achizi??ia, fabricarea, construc??ia, transformarea sau modernizarea acestor bunuri, exclusiv taxa achitat─? sau datorat─?, aferent─? repar─?rii ori ??ntre??inerii acestor bunuri sau cea aferent─? achizi??iei pieselor de schimb destinate repar─?rii ori ??ntre??inerii bunurilor de capital.
2 Taxa deductibil─? aferent─? bunurilor de capital, ??n condi??iile ??n care nu se aplic─? regulile privind livrarea c─?tre sine sau prestarea c─?tre sine, se ajusteaz─?, ??n situa??iile prev─?zute la alin. 4 lit. a - d:
a pe o perioad─? de 5 ani, pentru bunurile de capital achizi??ionate sau fabricate, altele dec??t cele prev─?zute la lit. b;
b pe o perioad─? de 20 de ani, pentru construc??ia sau achizi??ia unui bun imobil, precum ??i pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, dac─? valoarea fiec─?rei transform─?ri sau moderniz─?ri este de cel pu??in 20% din valoarea total─? a bunului imobil astfel transformat sau modernizat."



Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club