ClubContabilitate.ro Q&A

"ajustare tva"

Intrebarile mele sunt in legatura ajustarea TVA pentru firme sau PFA care doresc sa devine neplatitoare de TVA.
Am inteles ca pana in 20.01.2012 se depune decl 096, iar in luna februarie depunem decont trimestrial pentru luna ianuarie. Am niste semne de intrebare:
- firma de productie - are in cont 345 la data de 31.01.2012 -1000 lei - deci vom trece in decont 240 lei la rd 24
- firma cu activitate de comert- La stocul de marfa ramas la final de ianuarie se trece 4428 pe 4427 si se declara in decont? Nu era corect calculat 4427 la valoarea de intrare a stocului, adica valoarea lui 4426 a stocului nevandut?
-firma inchiriere spatiu- are valoare spatiu inregistrat in cont 212, un credit bancar in desfasurare. Poate deveni neplatitoare de tva?

Adaugata in
  • TVA

Ariana Simions
 User  Ariana Simions a intrebat la 05 Ian. 2012

 

2 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Cernat
 User Rodica Cernat a raspuns userului RODICA CERNAT la 11 Ian. 2012
Baza legala

OUG 125/2011 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Ordonanta de urgenta nr. 125/2011

62. La articolul 152, alineatele 7 si 7^2 se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"7 Persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 care in cursul anului calendaristic precedent nu depaseste plafonul de scutire prevazut la alin. 1 sau, dupa caz, plafonul determinat conform alin. 5 poate solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 in vederea aplicarii regimului special de scutire, cu conditia ca la data solicitarii sa nu fi depasit plafonul de scutire pentru anul in curs, calculat proportional cu perioada scursa de la inceputul anului, fractiunea de luna considerandu-se o luna calendaristica intreaga. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente intre data de 1 si 10 a fiecarei luni urmatoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabila in conformitate cu prevederile art. 156^1.
Anularea va fi valabila de la data comunicarii deciziei privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA. Organele fiscale competente au obligatia de a solutiona solicitarile de scoatere din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA a persoanelor impozabile cel tarziu pana la finele lunii in care a fost depusa solicitarea. Pana la comunicarea deciziei de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA, persoanei impozabile ii revin toate drepturile si obligatiile persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153. Persoana impozabila care a solicitat scoaterea din evidenta are obligatia sa depuna ultimul decont de taxa prevazut la art. 156^2, indiferent de perioada fiscala aplicata conform art. 156^1, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a fost comunicata decizia de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA. In ultimul decont de taxa depus, persoanele impozabile au obligatia sa evidentieze valoarea rezultata ca urmare a efectuarii tuturor ajustarilor de taxa, conform prezentului titlu. Prin exceptie, persoanele impozabile care solicita in cursul anului 2012 scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform prezentului alineat nu au obligatia sa efectueze ajustarile de taxa corespunzatoare scoaterii din evidenta pentru bunurile/serviciile achizitionate pana la data de 30 septembrie 2011 inclusiv.
.....................................................
7^2 Persoana impozabila care solicita, conform alin. 7, scoaterea din evidenta persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153, dar are obligatia de a se inregistra in scopuri de taxa, conform art. 153^1, trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153^1, concomitent cu solicitarea de scoatere din evidenta persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153.
Inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153^1, va fi valabila incepand cu data anularii inregistrarii in scopuri de TVA conform art. 153. Prevederile prezentului alineat se aplica si in cazul in care persoana impozabila opteaza pentru inregistrarea in scopuri de TVA, conform art. 153^1, concomitent cu solicitarea de scoatere din evidenta persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153."



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Cernat
 User Rodica Cernat a raspuns la intrebare la 11 Ian. 2012
Termenul de depunere al decl 096 a fost 10.01.2012.
Daca doresti sa devii neplatitoare mai poti depune decl 096 in perioada 01-10 a lunii urmatoare incheierii perioadei fiscale a taxei pe valoarea adaugata adica aprilie , iulie octombrie.



Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Alexandra Preutescu
Violeta Georgescu George Necula Teodora Munteanu Geta Bujor Marina- Alexandra Cruciu Nicusor Belciug
Video club