ClubContabilitate.ro Q&A

"Achizitii intracomunitare"

Va rog sa-mi spuneti daca esti sau nu platitor de TVA si vrei sa faci achizitii intracomunitare, trabuie sa te inscrii din oficiu in Registrul operatorilor intracomunitari, sau doar daca ai depasit pagul de 10000 eur?
Va multumesc.

Adaugata in
  • TVA
  • Achizitii intracomunitare

Rodica Giurgiu
 User  Rodica Giurgiu a intrebat la 25 Oct. 2012

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 26 Oct. 2012
Conform prevederilor art. 153^1 alin. (1) lit. a) din codul fiscal, persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania, neinregistrate si care nu au obligatia sa se inregistreze conform art. 153 si care nu sunt deja inregistrate conform lit. b) sau c) sau alin. (2), care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA conform acestui articol, inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara. (plafonul 10000 euro)



Alte intrebari despre TVA

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Nicoleta Marinescu
Teodora Munteanu Geta Bujor Silviu Badea Georgiana Iovan Adriana Marin Nicusor Belciug
  • Prin exceptie de la aceasta prevedere, perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operati [citeste mai mult]
Video club