Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

TVA prestare servicii intracomunitare

O firma platitoare de TVA din Romania presteaza servicii de consultanta unei firme din Spania. Firma platitoare de impozite din Spania nu e inregistrata in scopuri de TVA. Cum va factura firma din Romania prestarea de serviciu dpdv a TVA-ului? Care e articolul din Codul Fiscal la care se face referire? In decontul de TVA se trece la randul 3.1.?

4 raspunsuri


la 03 Nov. 2017
Serviciile intracomunitare se aplica conform art.278 in functie de locul prestarii serviciului, se aplica scutirea in conformitate cu art. 294, fiind obligatorie inregistrarea in scopuri de tva, altfel factura va fi eliberata cu tva.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 10 Nov. 2017
In formularul 300, la ce rand va fi evidentiat TVA-ul aferent facturii, avand in vedere ca este o prestare de servicii intracomunitara? Multumesc.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 13 Nov. 2017
Daca factura este cu tva, se va inregistra ca vanzare cu cota de 19%, iar daca este in regim de scutire se inregistreaza ca livrare scutita de tva, rd 3
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 08 Ian. 2018
Factura emisa catre firma din Spania este cu cota 19%. Drept urmare nu se declara in 390. Dar cum va fi declarata in 394, avand in vedere ca nu am CUI-ul firmei din Spania. Cum se procedeaza? Multumesc.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.