Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

refacturare utilitati

o institutie publica administreaza o baza sportiza si inchiriaza terenul pt activitati sportive pt un interval de timp pe zi .Institutia factyreaza inchirierea dar in acelasi timp refactureaza si energia consumata in acel interval .Fiind institutie cu regim mixt de impozitare aplica prorata de 37 %.
Deducerea tva-ului in acest caz ar trebui sa fie de 100% tinand cont de faptul ca il refacturam si il colectam integral ?
Adaugata in   TVA Norme

1 raspuns


la 11 Apr. 2017
Ca institutie publica cu regim mixt, conform art. 147 cod fiscal, aveti drept de deducere si respectiv colectare, in care cota aferenta achizitiilor pentru opratiuni taxabile este deductibila integral, iar cota pentru activitatile scutite nu este deductibila.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...