Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

pot depune tva trimestrial daca nu am achizitii intracomunitare in anul precedent?

daca in 2010 am efectuat achizitii intracomunitare, dar in 2011 nu am mai efectuat astfel de achizitii, in 2012 este corect ca am depus decont TVA trimestrial?
Adaugata in   TVA

3 raspunsuri


la 19 Nov. 2012
Buna Andreea, Este corect, cu conditia sa fi depus deja pana la 25 ianuarie declaratia de mentiuni prevazuta la art.156/1 alin.6) Cod Fiscal, referitoare la cifra de afaceri. Sa-ti fie de folos! :)
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Nov. 2012
În situa?ia în care o persoan? impozabil? care utilizeaz? trimestrul calendaristic ca perioad? fiscal? si care efectueaz? o achizi?ie intracomunitar? de bunuri taxabil? în România, perioada fiscal? devine luna calendaristic? începând cu: - prima lun? a unui trimestru calendaristic, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în aceast? prim? lun? a respectivului trimestru; - a treia lun? a trimestrului calendaristic, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lun? a respectivului trimestru. - prima lun? a trimestrului calendaristic urm?tor, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lun? a unui trimestru calendaristic. Persoana impozabil? care este obligat? s? î?i schimbe perioada fiscal? trebuie s? depun? o declara?ie de men?iuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucr?toare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achizi?iei intracomunitare care genereaz? aceast? obliga?ie, ?i va utiliza ca perioad? fiscal? luna calendaristic? pentru anul curent ?i pentru anul urm?tor. Dac? în cursul anului urm?tor nu efectueaz? nicio achizi?ie intracomunitar? de bunuri, persoana respectiv? va reveni la trimestrul calendaristic drept perioad? fiscal?. În acest sens va trebui s? depun? declara?ia de men?iuni .
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Nov. 2012
În situa?ia în care o persoan? impozabil? care utilizeaz? trimestrul calendaristic ca perioad? fiscal? si care efectueaz? o achizi?ie intracomunitar? de bunuri taxabil? în România, perioada fiscal? devine luna calendaristic? începând cu: - prima lun? a unui trimestru calendaristic, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în aceast? prim? lun? a respectivului trimestru; - a treia lun? a trimestrului calendaristic, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lun? a respectivului trimestru. - prima lun? a trimestrului calendaristic urm?tor, dac? exigibilitatea taxei aferente achizi?iei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lun? a unui trimestru calendaristic. Persoana impozabil? care este obligat? s? î?i schimbe perioada fiscal? trebuie s? depun? o declara?ie de men?iuni la organul fiscal competent, în termen de maximum 5 zile lucr?toare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achizi?iei intracomunitare care genereaz? aceast? obliga?ie, ?i va utiliza ca perioad? fiscal? luna calendaristic? pentru anul curent ?i pentru anul urm?tor. Dac? în cursul anului urm?tor nu efectueaz? nicio achizi?ie intracomunitar? de bunuri, persoana respectiv? va reveni la trimestrul calendaristic drept perioad? fiscal?. În acest sens va trebui s? depun? declara?ia de men?iuni .
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...