Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Import efectuat pe o firma neplatitoare de tva

Buna ziua,

Un SRL neplatitor de tva doreste sa efectueze un import de bunuri din Rusia. La vama se va achita TVA-ul aferent valorii marfii importate. Precizati va rog daca societatea (neplatitoare de tva) poate recupera (deduce) acest tva de la bugetul de stat.
Dar in cazul unui SRL platitor de tva (neinregistrat in ROI) valoarea tva-ului achitat in vama pt import din Rusia poate fi recuperat (dedus) de la bugetul de stat? Care ar fi procedura?

Va multumesc.
Adaugata in   TVA

2 raspunsuri


la 30 Oct. 2012
Societatea dumneavoastra nu va putea deduce TVA achitata in vama, ci o va include in costul de achizitie al marfurilor importate in conformitate cu pct. 51 din Reglementarile contabile conforme cu directivele europene prevazute de OMFP 3055/2009 : Costul de achizitie al bunurilor cuprinde pretul de cumparare, taxele de import si alte taxe (cu exceptia acelora pe care persoana juridica le poate recupera de la autoritatile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare si alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective. Inregistrari contabile: 1.includerea taxei pe valoarea adaugata in costul de achizitie (pe baza de DVI) 371 Marfuri = 446 Alte impozite si taxe 2. plata TVA in vama 446 Alte impozite si taxe = 5121 Conturi la banci in lei Avand in vedere faptul ca societatea comerciala importatoare este neinregistrata in scopuri de TVA, se aplica prevederile art 152 alin (8) din Codul fiscal : Persoana impozabila care aplica regimul special de scutire: a) nu are dreptul la deducerea taxei aferente achizitiilor, in conditiile art. 145 si art. 146; b) nu are voie sa mentioneze taxa pe factura sau alt document;
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Oct. 2012
Va multumesc.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!