Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

facturi google si facebook, plati impozite si declaratii

Pentru promovarea pe facebook si google primim facturi in lei care sunt achitate in lei din contul bancar in lei al societatii. Ambele societati (si google si facebook) au sediul in Irlanda. Pe factura este mentionat: Servicii supuse unei taxe inverse - TVA-ul va fi contabilizat de c─âtre destinatar, conform art. 196 din Directiva consiliului 2006/112/CE. Mentionam ca platile sunt de pana la 400 lei/luna.

Ce impozite trebuie sa platim si ce declaratii trebuiesc depuse? Este necesara inregistrarea in ROI?

Societatea noastra este SRL-D neplatitor de TVA. Multumesc!
Adaugata in   TVA Impozite Declaratii

6 raspunsuri


la 21 Nov. 2016
Pentru serviciile de promovare furnizate de societati comunitare se procedeaza conform codului fiscal, la inregistrarea in roi si in scopuri de tva pentru operatiuni intracomunitare inregistrand taxare inversa pentru factura furnizorului. Doar in cazul rezidentei fiscale a furnizorului in tara beneficiarului, se aplica legislatia acestuia privitoare la taxa.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Nov. 2016
Multumesc! Facturile sunt in RON, platile se fac din contul in RON, ar trebui sa fie rezident in RO. Platile anuale nu depasesc 10.000 EUR (pentru inregistrarea in ROI).
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Nov. 2016
Daca facturile sunt in lei, furnizorul ar trebui sa fie rezident fiscal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Nov. 2016
Concluzie! Nefiind platitori de TVA, suma anuala platita este mai mica de 10.000 EUR, avem obligatii de plata si declarative fata de aceste achizitii? Multumesc!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Nov. 2016
In conditiile prezentate, nu.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Nov. 2016
Multumesc!
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!