Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Deducere TVA bon fiscal

Buna seara,

O firma platitoare de TVA isi poate deduce TVA de la o achizitie pentru care nu are de la furnizor decat bon fiscal? Valoarea BF este mai mica de 400 lei.
Daca raspunsul este DA, ce conditii trebuie sa indeplineasca BF? Trebuie mentionat (prin tiparire de catre casa de marcat) CUI clientului (firma care face achizitia)?

Multumesc.


Adaugata in   TVA

1 raspuns


la 28 Mar. 2013
Buna seara, Pentru achizitiile efectuate in baza unui unui bon fiscal, se poate deduce TVA daca: -Codul fiscal al cumparatorului este imprimat pe bonul fiscal de catre casa de marcat fiscala. Daca acest cod nu este imprimat de casa de marcat, ci este transcris/suprascris ulterior, documentul nu are calitate de document justificativ pentru deducerea TVA, si nu se poate deduce TVA de la achizitie. -Valoarea maxima a fiecarei achizitiei facute pe acelasi document este de 100 euro, inclusiv TVA, conform art. 155 alin. (11) din Codul fiscal. Cursul de schimb este cel valabil la data emiterii bonului fiscal, respectiv cursul comunicat de BNR in ziua anterioara, sau ultimul curs comunicat. -Un bon fiscal trebuie sa contina urmatoarele informatii, pentru a se permite deducerea TVA : 1.data emiterii; 2.identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile; 3.identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate; 4.suma taxei colectate sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia; 5.daca anterior a fost emisa o alta factura, o referire specifica si clara la factura initiala si la detaliile specifice care se modifica. Este necesara descrierea exacta a bunurilor si serviciilor achizitionate si nu o descriere generica.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...