Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Achizitie intracomunitara

La o firma din Romania care face o achizitie intracomunitara de bunuri, furnizorul inregistrat in Germania trimite o factura cu o pozitie bunuri in valoare de 77 euro si o pozitie transport in valoare de 11 euro aferent trimiterii marfii in Romania. Cum trebuie declarat in decont Tva si in 390? Transportul aferent va apare in achizitie intracomunitara sau se declara separat la servicii intracomunitare?

Art. 138^1 precizeaza urmatoarele

"21. În sensul art. 138^1 din Codul fiscal, baza de impozitare a achizi??iei intracomunitare cuprinde elementele prevÄ?zute la art. 137 alin. 2 din Codul fiscal ??i nu cuprinde elementele prevÄ?zute la art. 137 alin. 3 din Codul fiscal ??i/sau, dupÄ? caz, se ajusteazÄ? în conformitate cu prevederile art. 138 din Codul fiscal. Cheltuielile de transport sau alte cheltuieli accesorii, cum sunt cele de asigurare sau de ambalare, se cuprind în baza impozabilÄ? a bunurilor achizi??ionate intracomunitar numai dacÄ? acestea cad în sarcina vânzÄ?torului conform contractului dintre pÄ?r??i."
Ce inseamna in acest caz SARCINA VANZATORULUI?
Va multumesc!

2 raspunsuri


la 17 Mai. 2012
Da, se declara separat in declaratia 390 la doua pozitii distincte: achizitie de bunuri 77 euro si achizitie de servicii 11 euro.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 17 Mai. 2012
In decontul de tva 300: - Bunurile la Rd 5.1 Achizi??ii intracomunitare pentru care cumpÄ?rÄ?torul este obligat la plata TVA taxare inversÄ?, iar furnizorul este ??nregistrat ??n scopuri de TVA ??n statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitarÄ? - Serviciile la Rd 7.1 Achizitii de servicii intracomunitare pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA taxare inversa
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...