ClubContabilitate.ro Q&A

"trecere de la platitor impozit profit la impozit microintreprindere"

o societate comerciala are un capital socila de 1.000.000 lei si o CA la 31.1202016 de 1.086.221 lei, firma fiind in insolventa. societatea trebuie sa treaca la microintreprindere , pt ca fiind in insolventa am inteles ca se face trecerea.daca da, trebuie sa depun formular 010 pana la 31 martie 2017? multumesc.

Adaugata in
  • Studii de caz
  • Studii de caz

Magdalena Carmen Leonte
 User  Magdalena Carmen Leonte a intrebat la 24 Mar. 2017

 

2 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daria Stoinel
 User Daria Stoinel a raspuns la intrebare la 28 Mar. 2017
Buna ziua,

Dupa cum rezulta din art. 47, lit. e din Legea 227/2015, aveti obligatia modificarii vectorului fiscal depunand declaratia 010 pana la 31 martie 2017.
Ati precizat ca societatea este in insolventa, nu se află īn dizolvare, urmată de lichidare, īnregistrată īn registrul comerțului sau la instanțele judecătorești, potrivit legii.



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Condurache
 Consultant Adrian Condurache a raspuns la intrebare la 24 Mar. 2017
Societatile aflate in procedura de lichidare/ insolventa nu modifica impozitarea.



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club

X