ClubContabilitate.ro Q&A

"Plati cu numerar"

Buna seara,
Astazi am achizitionat o cantitate de materiale care a depasit suma de 5000 lei. Furnizorul mi-a intocmit doua facturi, pentru una mi-a emis chitanta de numerar pentru cealalta am mers la banca si am depus tot numerar direct in contul furnizorului. Intrebarea mea este urmatoarea: in registrul de casa la platile efectuate astazi imi vor aparea doua plati catre acelasi furnizor care insumate depasesc 5000 lei, sau suma depusa in contul furnizorului nu o voi inregistra direct in contul de furnizori 401, dar atunci in ce cont, multumesc mult!


Adaugata in
  • Studii de caz
  • Plati cu numerar

Marinela Enache
 User  Marinela Enache a intrebat la 07 Aug. 2013

 

2 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marinela Iorga
 User Marinela Iorga a raspuns la intrebare la 09 Aug. 2013
Buna ziua,
Daca plata prin banca s-a facut direct in contul furnizorului, asa cum ati precizat dvs., inregistrarea o faceti prin contul 401. Platile facute direct in contul bancar al furnizorului sunt neplafonate, conform art.5, al.3 din
OG15/1996 republicata.
Aveti mai jos un extras din ordonanta:

"ART. 5
(1)Pentru Óntărirea disciplinei financiare şi evitarea evaziunii fiscale, operaţiunile de Óncasări şi plati Óntre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fără numerar.
(2) Prin excepţie de la prevederile alineatului precedent, persoanele juridice pot efectua plati Ón numerar Ón următoarele cazuri:
a) plata salariilor şi a altor drepturi de personal;
b) alte operaţiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) plati către persoane juridice Ón limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plăţile către o singura persoana juridică fiind admise Ón limita unui plafon zilnic Ón suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise plăţile fragmentate Ón numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati către o singura persoana juridică Ón limita unui plafon zilnic Ón numerar Ón suma de 100.000.000 lei, Ón cazul plăţilor către reţelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate şi funcţionează Ón baza legislaţiei Ón vigoare. Sunt interzise plăţile fragmentate Ón numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.
(3) De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate următoarele operaţiuni:
- depunerile Ón conturile persoanelor juridice, deschise la societăţile comerciale bancare, care pot fi făcute şi de alte persoane juridice, neplafonat;"



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina- Alexandra Cruciu
 Expert Marina- Alexandra Cruciu a raspuns la intrebare la 08 Aug. 2013
Buna ziua,
Suma pe care ati achitat-o direct furnizorului, cu chitanta va fi inregistrata direct in contul 401. Restul sumei achitate ca fi transferata din casa in banca, in contul in lei al societatii, iar din banca se va face plata catre furnizor ( contul 401).



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club