ClubContabilitate.ro Q&A

"marfa degradata"

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: in urma unui inventar am constatat ca avem un stoc de marfa degradata de 50.000 ron.S-a intocmit un proces verbal cu marfa respectiva si am predat-o la firma de salubritate cu care avem contract. Contabiliceste nu stiu ce sa fac cu marfa respectiva , momentan o am pe contul 471 "chelt.inreg.in avans". Sunt oare obligata de lege sa achit TVA si impozit pe profit la marfa respectiva? DAca da pot face aceste plati in transe?

Adaugata in
  • Studii de caz

Ioana Stancu
 User  Ioana Stancu a intrebat la 21 Sep. 2011

 

2 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ovidiu - Alexandru Mehedintanu
 User Ovidiu - Alexandru Mehedintanu a raspuns la intrebare la 22 Sep. 2011
Potrivit Codului fiscal art. 128 alin. 8, nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. 1 lit. b, bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai
pot fi valorificate. In normele metodologice date in aplicarea acestui paragraf se mentioneaza la punctul 9.
In sensul art. 128 alin. 8 lit. b din Codul fiscal, nu se considera livrare de bunuri cu plata bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot
fi valorificate, daca sunt indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii:
a bunurile nu sunt imputabile;
b degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente;
c se face dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic.
Astfel, daca se poate documenta respectarea conditiilor de mai sus, nu exista obligatia colectarii TVA in sensul ajustarii TVA deduse initial la momentul achizitiei. Altfel, TVA trebuie colectata prin inregistrarea 635 = 4427, iar costul este considerat nedeductibil.
In privinta deductibilitatii costului de descarcare a stocurilor deteriorate, Codul fiscal mentioneaza la art. 21 - Cheltuieli alin. 4: Urmatoarele cheltuieli nu
sunt deductibile:
Ô?? lit. c cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au
fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI.
Nu intra sub incidenta acestor prevederi stocurile si mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta
majora, in conditiile stabilite prin norme.



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2011
Conform Art. 21. - 1 din Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate ??n scopul realiz─?rii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative ??n vigoare.
In HG44/2004 Norme metodologice de aplicare a Codului fiscal la art. 21:
4 Urm─?toarele cheltuieli nu sunt deductibile
Codul fiscal:
c cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost ??ncheiate contracte de asigurare, precum ??i taxa pe valoarea ad─?ugat─? aferent─?, dac─? aceasta este datorat─? potrivit prevederilor Titlului VI. Nu intr─? sub inciden??a acestor prevederi stocurile ??i mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamit─???i naturale sau a altor cauze de for??─? major─?, ??n condi??iile stabilite prin norme;
Deci,din pv fiscal cheltuiala este nedeductibila,daca nu exista incheiate contracte de asigurare .
Art. contabile ,parerea mea
607=371-analitic distinct-nedeductibil
635=4427-analitic-chelt. nedeductibila



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Adriana Marin
Marina- Alexandra Cruciu Nicoleta Marinescu Silviu Badea Geta Bujor George Necula Violeta Georgescu
  • Prin exceptie de la aceasta prevedere, perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operati [citeste mai mult]
Video club