ClubContabilitate.ro Q&A

"CADOURI IN BANI PENTRU 1 IUNIE-monografie contabilA"

BUNA ZIUA,va rog sa-mi spuneti daca pot acorda tuturor salariatilor societatii cadouri in bani pentru ziua de 1 iunie ,in valoare de 150 pentru parinte si 150 pentru fiecare copil,-incluzand-o pe fluturasul de salarii,fara a fi impozitata suma respectiva-atat angajat cat si angajator?si sa deduc cheltuiala aferenta in limita a 5% din ce?
multumesc frumos

Adaugata in
  • Studii de caz
  • Monografie contabile

Flori Vochide
 User  Flori Vochide a intrebat la 04 Iul. 2017

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Condurache
 Consultant Adrian Condurache a raspuns la intrebare la 05 Iul. 2017
In data de 1 iunie, se pot acorda tichete cadou sau bani pana in limita a 150 de lei pentru angajatii care au copii, suma este scutita de impozitare, daca se indeplineste si conditia ca sumele acordate sa se incadreze in 5% din salarii. Diferenta in plus fata de cei 150 de lei se considera avantaje de natura salariala, la care se aplica impozit si taxe. Baza legala ese art. 76, 4 din Codul fiscal.



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club

X