ClubContabilitate.ro Q&A

"achizitionarea pe baza de borderou de legume si fructe de la PF"

O SC care are ca obiect de activitate 'Comert cu amanuntul de produse alimentare prin standuri si piete", doreste sa achizitioneze de la o PF neautorizata dar care detine "Certificat de Producator" legume si fructe.

As dori sa stiu:
- ce documente se intocmesc si baza legala ?
- daca borderoul de achizitie se inregistreaza la finante ?
- daca se retin impozit 2 % asupra legumelor si fructelor achizitionate ?
- ce declaratii se depun daca se retine 2% ?
- pe ce baza se face plata ?
-  de csnd se aplica acest impozit ?

Va multumesc pentru ajutor.


Adaugata in
  • Studii de caz

Ioan-traian Micle
 User  Ioan-traian Micle a intrebat la 31 Mai. 2012

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 01 Iun. 2012
1. Intocmiti "Borderou de achizitie de la producatorii individuali" vezi Ordinul 3512/2008.
Borderoul de achizitie este document de inregistrare in gestiune a produselor cumparate. Acesta nu se inregistreaza la finante.
2. Plata o faceti in baza dispozitiei de plata din caserie.
3. Vezi art. 74 alin. 4 din Legea 571/2003:
Nu se retine impozit de 2%, intrucat unitatea care achizitioneaza produsele agricole este o unitate cu obiect de activitate, "comert cu ridicata", nefiind o unitate specializata pentru colectare, procesare sau utilizare ca atare.



Alte intrebari despre Studii de caz

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club