Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Sporul de vechime se acorda si in concediul medical?


Daca am un angajat in concediu medical sunt obligat sa ii mai acord sporul de vechime? Ce spune legea in acest caz?
Adaugata in   Studii de caz

2 raspunsuri


la 12 Aug. 2011
Nu se acorda spor de vechime in luna in care este in concediu medical. Art. 7/OUG 158-2005 stagiul minim de cotizare pentru acordarea concediului si indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de o luna, realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 1 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 26 Sep. 2011
Consider ca daca acest spor este cu caracter permanent, inregistrat prin contractul de munca, intra in calculul bazei concediului medical, fiind venit de natura salariala.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...