Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Renuntare la casa de marcat la un cabinet stomatologic

La un cabinet stomatologic infiintat ca SRL (si care in continuare functioneaza ca SRL, nu ca CMI) exista si casa de marcat si chitantier (asa a vrut patronul). Intrebarea mea este: se poate renunta la casa de marcat (fie prin vanzarea ei catre cineva, fie prin renuntarea propriu-zisa) si sa ramana doar cu chitantierul? In acest caz se aplica prevederile art. 2, lit. h din OUG 28/1999? Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Adaugata in   Studii de caz

2 raspunsuri


la 26 Oct. 2018
Un cabinet stomatologic are clienti persoane fizice, iar serviciile prestate trebuie incasate numerar cu bon fiscal, fiind obligatorie casa de marcat. Doar daca activitatea desfasurata este in exclusivitate cu persoane juridice, nu este necesara casa de marcat.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 26 Oct. 2018
Mul?umesc mult de tot !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!