Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Probleme demisie la locul de munca

Mam angajat in luna iunie din postura de liber profesionist, si acum am primit o oferta mult mai avantajoasa si am vrut sa ii dau curs. In momentul in care am fost sa imi anunt demisia mi sa spus ca pot sa mio inaintez doar ca o sa suport niste costuri financiare, nu mi sau spus de care, doar ca sunt destul de mari si ca trebuie sa stau minim un an si jumatate in companie. Precizez ca contractul de munca individual este pe perioada nedeterminata si perioada de proba 15 zile.Despre ce costuri ar putea fi vorba ? Sau sunt anumite costuri pentru angajator ?


Multumesc
Adaugata in   Studii de caz

5 raspunsuri


la 28 Nov. 2017
In caz ca aveti un contract de munca fara clauze speciale, va puteti da demisia cf art. 81, fara sa fie nevoie de acordul angajatorului, doar sa aveti dovada ca ati transmis demisia cu respectarea preavizului. Firma poate percepe plata unor sume doar in cazul in care angajatul a fost sustinut financiar de firma pentru cursuri de pregatire care sunt mentionate in contractul de munca sau prin act aditional.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 29 Nov. 2017
Este posibil sa societatea sa aiba ea de plătit ceva, pentru faptul ca am plecat sau sa restituie niste sume de care a beneficiat in urma angajării?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 29 Nov. 2017
Doar daca este constituita ca firma cu facilitati tip Debutant sau alta varianta similara. In cazul fondurilor europene nu este obligatoriu ca persoana angajata sa fie pe toata durata de supraveghere ci doar numarul de angajati pe functie.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 30 Nov. 2017
Dar dacă societatea a primit ajutor de la AJOFM, pentru angajarea mea, in cuantum de 900 de lei parca, atunci banii trebuie restitui?i de catre societate, sau există vreo posibilitate ca acei bani să rămână în cadrul societă?ii?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 04 Dec. 2017
Ca persoana nu o sa mai primiti ajutor de somaj, iar firma va trebui sa restituie ajutorul.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...