Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Monografie contabila Clienti incerti

Societatea are in evidenta client incert. Art. 21 alin. (2) lit. n) prevede pentru scoaterea din evidenta a creantelor neincasate:
1. inchiderea procedurii de faliment a debitorilor pe baza hotararii judecatoresti;
Este indeplinita conditia. Inrebarea este la stabilirea impozitului pe profit care din cheltuieli sunt deductibile si ce venituri sunt neimpozabile?
- se trece client in incerti 4118 = 4111 32297 lei
- constituirea provizioanelor 6814 = 491 9489 lei
- stingerea creantei 654= 4118 27140 lei
- corectie TVA 4427= 4118 5156 lei
- anulare provizion 491 = 7814 9489 lei
Din punc de vedere fiscal ce iau in calcul la stabilirea impozitului pe profit ????
Va multumesc.

2 raspunsuri


la 20 Ian. 2017
Scoaterea din evidenta a clientului incert are loc in urma unei hotarari judecatoresti sau la atingerea termenului de prescriere, inregistrarile contabile fiind cele prezentate, veniturile si cheltuielile participand la inchiderea contului de profit si pierdere.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 23 Ian. 2017
Cheltuielile din contul 654 sunt deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit? Va multumesc.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.