Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

marfa degradata

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: in urma unui inventar am constatat ca avem un stoc de marfa degradata de 50.000 ron.S-a intocmit un proces verbal cu marfa respectiva si am predat-o la firma de salubritate cu care avem contract. Contabiliceste nu stiu ce sa fac cu marfa respectiva , momentan o am pe contul 471 "chelt.inreg.in avans". Sunt oare obligata de lege sa achit TVA si impozit pe profit la marfa respectiva? DAca da pot face aceste plati in transe?
Adaugata in   Studii de caz

2 raspunsuri


la 21 Sep. 2011
Conform Art. 21. - 1 din Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate ??n scopul realizÄ?rii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative ??n vigoare. In HG44/2004 Norme metodologice de aplicare a Codului fiscal la art. 21: 4 UrmÄ?toarele cheltuieli nu sunt deductibile Codul fiscal: c cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost ??ncheiate contracte de asigurare, precum ??i taxa pe valoarea adÄ?ugatÄ? aferentÄ?, dacÄ? aceasta este datoratÄ? potrivit prevederilor Titlului VI. Nu intrÄ? sub inciden??a acestor prevederi stocurile ??i mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamitÄ???i naturale sau a altor cauze de for??Ä? majorÄ?, ??n condi??iile stabilite prin norme; Deci,din pv fiscal cheltuiala este nedeductibila,daca nu exista incheiate contracte de asigurare . Art. contabile ,parerea mea 607=371-analitic distinct-nedeductibil 635=4427-analitic-chelt. nedeductibila
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 22 Sep. 2011
Potrivit Codului fiscal art. 128 alin. 8, nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. 1 lit. b, bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate. In normele metodologice date in aplicarea acestui paragraf se mentioneaza la punctul 9. In sensul art. 128 alin. 8 lit. b din Codul fiscal, nu se considera livrare de bunuri cu plata bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, daca sunt indeplinite in mod cumulativ urmatoarele conditii: a bunurile nu sunt imputabile; b degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente; c se face dovada ca s-au distrus bunurile si nu mai intra in circuitul economic. Astfel, daca se poate documenta respectarea conditiilor de mai sus, nu exista obligatia colectarii TVA in sensul ajustarii TVA deduse initial la momentul achizitiei. Altfel, TVA trebuie colectata prin inregistrarea 635 = 4427, iar costul este considerat nedeductibil. In privinta deductibilitatii costului de descarcare a stocurilor deteriorate, Codul fiscal mentioneaza la art. 21 - Cheltuieli alin. 4: Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: â?? lit. c cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI. Nu intra sub incidenta acestor prevederi stocurile si mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora, in conditiile stabilite prin norme.
Voteaza raspuns 1 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!