Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

concedii medicale sarcina si lauzie

Ce impozite se retin la un certificat medical cod 08? sarcina si lauzie .
Daca marfurile depreciate se pot scade pe baza unui proces verbal semnat de administratorul firmei?

1 raspuns


la 04 Iun. 2014
1. Aveti in vedere prevederile Art. 25 din OUG 158/2005. Indemnizatia de maternitate este de in cota de 85% din baza de calcul care se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare. Concediul de maternitate insumeaza 126 de zile calendaristice, fiind format din: - concediu de sarcina (concediu prenatal), care se poate acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere - concediu de lauzie (concediu postnatal), care se poate acorda pe o perioada de 63 de zile dupa nastere Din totalul zilelor de concediu de maternitate se platesc numai zilele lucratoare. Din acesta indemnizatie se retine doar contributia CAS (pensii), iar angajatorul are obligatia de a plati doar contributia de CAS. 2. Conform prevederilor HG 831/2004 cu modificarile si completarile ulterioare, precum si Norma de aplicare din 27.05.2004, comerciantii pot stabili cote de perisabilitati diferentiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni, pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea incadrarii in limitele maxime de perisabilitate prevazute pentru grupa respectiva de marfuri. Totodata art. 21 alin.3 lit.d din Codul fiscal, mentioneaza ca pierderile sau scaderile cantitative care depasesc normele de perisabilitate stabilite nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal. Asadar, procedati la inventarierea acestora, intocmiti propunerea de casare, PV de casare, iar predarea catre firma de colectare o faceti in baza unui aviz de insotire a marfii, in care trebuie sa mentionati "Nu se factureaza. Bunuri expirate/degradate ". Nu colectati TVA la casare, daca respectati conditiile prevazute la art. 128 alin. 8 lit. b din Codul Fiscal cu modificarile si completarile ulterioare. Nota contabila de descarcare a perisabilitatilor, in baza Ordinului 3055/2009 este %=371. 607 378 4428
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!