Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Cheltuieli deductibile

Sunt considerate cheltuieli deductibile urmatoarele :
- impozitul de 16 % trimestrial platit de persoana fizica?
- cass platit trimestrial de persoana fizica?
Multumesc.
Adaugata in   Studii de caz

2 raspunsuri


la 21 Mar. 2012
Potrivit art. 48 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal si a pct 38 din Normele metodologice de aplicare ale acestuia sunt cheltuieli deductibile : "14. cheltuielile cu impozitele, taxele, ALTELE dec??t impozitul pe venit; 15. cheltuielile reprezentand contributiile pentru asigurarile sociale, pentru constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj, pentru asigurarile sociale de sanatate, pentru accidente de munca si boli profesionale, precum si alte contributii obligatorii pentru contribuabil si angajatii acestuia;" Asadar, platile anticipate privind impozitul pe venit nu sunt deductibile, contributia CASMB este deductibila.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 21 Mar. 2012
Multumesc,
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...