Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

CADOURI IN BANI PENTRU 1 IUNIE-monografie contabilA

BUNA ZIUA,va rog sa-mi spuneti daca pot acorda tuturor salariatilor societatii cadouri in bani pentru ziua de 1 iunie ,in valoare de 150 pentru parinte si 150 pentru fiecare copil,-incluzand-o pe fluturasul de salarii,fara a fi impozitata suma respectiva-atat angajat cat si angajator?si sa deduc cheltuiala aferenta in limita a 5% din ce?
multumesc frumos

1 raspuns


la 05 Iul. 2017
In data de 1 iunie, se pot acorda tichete cadou sau bani pana in limita a 150 de lei pentru angajatii care au copii, suma este scutita de impozitare, daca se indeplineste si conditia ca sumele acordate sa se incadreze in 5% din salarii. Diferenta in plus fata de cei 150 de lei se considera avantaje de natura salariala, la care se aplica impozit si taxe. Baza legala ese art. 76, 4 din Codul fiscal.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...