Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Bani de Pasti acordati salariatilor

Buna ziua,

In spetza, angajatorul doreste sa dea salariatilor sai cate 150 lei cu ocazia sarbatorilor de Pasti in anul 2016.
Va rog sa aveti amabilitatea si sa-mi spuneti, daca se impoziteaza atat la angajator cat si la salariat.

Multumesc!

6 raspunsuri


la 27 Apr. 2016
Alocarea unor fonduri pentru perioada Pastelui, in limita legala de 150 de lei poate fi facuta doar in cazul in care aceste sume sunt prevazute contractual sau prin contractul colectiv de munca, altfel vor fi impozitate si taxate ca venituri de natura salariala.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 27 Apr. 2016
Va multumesc, dar unde este specificat faptul ca poate fi facuta alocarea sumei de 150 lei doar daca este prevazut in CIM sau contractul colectiv de munca?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 27 Apr. 2016
Nu este prevazut, dar veti avea surpriza ca la control sa va solicite plata taxelor, avand in vedere prevederile codului muncii.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 27 Apr. 2016
Interesant. Uitati ce zice art. 74 alin. 4 lit. a din noul CF: (4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit: a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave şi incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităţilor naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani şi/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaţilor, cât şi cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la şi de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice şi/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariaţii proprii şi membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaţilor, cât şi cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei. Aici, in CF nu se mentioneaza despre prevederile codului muncii. Ce parere aveti, tinand cont ca Dvs. aveti cunostinta de prevederile acestui articol din CF?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 27 Apr. 2016
Daca aveti in vedere formularea, veti vedea ca aceste cadouri se acorda anumitor angajati, in anumite conditii, altfel sunt considerate venituri de natura salariala impozitate si taxate ca atare.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 28 Apr. 2016
Va multumesc pentru amabilitatea si promptitudinea cu care mi-ati raspuns, dar va rog sa cititi ceea ce a scris o colega de breasla in articolul urmator si poate cadem de acord asupra unui raspuns mai clar, cel putin pentru mine. http://contabilul.manager.ro/a/17935/analiza-zilei-cu-irina-dumitrescu-tratamentul-fiscal-al-cadourilor-de-pasti-acordate-salariatilor.html#comentarii
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...