ClubContabilitate.ro Q&A

"Plafon trecere de la platitor de tva trimestrial la platitor de tva lunar"

O persoana fizica autorizata s-a infiintat in martie 2012. In luna iulie 2012 a devenit platitoare de tva trimestrial. Acum la sfarsitul anului 2012 cifra de afaceri este de 431.000 de lei.
Stiu ca plafonul de trecere de la platitor de tva trimestrial la platitor de tva lunar este de 100.000 de euro. Care este cursul de schimb la care se calculeaza echivalentul in lei?

Adaugata in
  • Monografii contabile

Anisoara Nistor
 User  Anisoara Nistor a intrebat la 07 Ian. 2013

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 08 Ian. 2013
Avand in vedere pct 80 din Normele de aplicare ale codului fiscal in sensul art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situa?ie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro se determin? pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Na?ional? a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicit? înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prev?zute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri încasate sau neîncasate ?i alte facturi emise înainte de data livr?rii/prest?rii pentru opera?iunile prev?zute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal.



Alte intrebari despre Monografii contabile

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Declaratia informativa privind dividendele cuvenite actionarilor se completeaza si se depune de catre societatile nationale, companiile nationale si societatile la care statul este actionar unic, majo [citeste mai mult]
Video club