ClubContabilitate.ro Q&A

"incasare avans"

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti ce inregistrari contabile se fac in momentul incasarii unui avans prin banca si daca trebuie sa intocmesc factura de avans . Mentionez ca factura va fi intocmita luna urmatoare incasarii , in momentul livrarii produselor .

Adaugata in
  • Monografii contabile

Loredana Manolescu
 User  Loredana Manolescu a intrebat la 15 Mar. 2012

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 15 Mar. 2012
Trebuie sa facturati avansul incasat. Vezi Codul fiscal art.155 . Termenul de facturare a avansurilor este pana in a 15-a zi a lunii urmatoare incasarii avansului.
la emiterea facturii:
4111=%
419
4427
la incasare 5121=4111



Alte intrebari despre Monografii contabile

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Declaratia informativa privind dividendele cuvenite actionarilor se completeaza si se depune de catre societatile nationale, companiile nationale si societatile la care statul este actionar unic, majo [citeste mai mult]
Video club