Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

cate zecimale sunt obligatorii la intocmirea facturii

Va rog sa imi spuneti baza legala in ce priveste numarul de zecimale folosite la intocmirea facturilor si daca este obligatoriu a se folosi 2 zecimale, sau daca se pot folosi si 3 zecimale la pretul de vanzare din facturi.
Multumesc.

1 raspuns


la 24 Sep. 2014
Conform prevederilor OUG nr. 59 /2005 se stabileste la art. 3 - taxa pe valoarea adaugata si accizele se inscriu in lei noi in facturile fiscale si in orice alte documente justificative intocmite pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, utilizandu-se doua zecimale. Rotunjirea zecimalelor sumelor astfel determinate se face dupa urmatoarea regula: prin rotunjirea la 1 ban a fractiunilor de peste 0,5 bani inclusiv si prin neglijarea fractiunilor de pana la 0,5 bani.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil sef Teodora Munteanu
Are o experienta deosebita in rezolvarea problemelelor practice ale contabilitatii. Dificultatile...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...