ClubContabilitate.ro Q&A

"Termenul de justificare a avansurilor"

Care este actul normativ care reglementeaza termenul de justificare a avansurilor ridicate de salariati ?
Multumesc.

Adaugata in
  • Legea Contabilitatii

Mihaela Mihaila
 User  Mihaela Mihaila a intrebat la 14 Feb. 2013

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina- Alexandra Cruciu
 Expert Marina- Alexandra Cruciu a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2013
Buna ziua,
Depinde de natura avansului.
Daca salariatul primeste avans din salariu, termenii raman la latitudinea partilor.
Daca salariatul primeste avans spre decentare, atunci termenul trebuie speciicat in Regulamentul de ordine interioara.
Regulamentul operatiunilor de casa aprobat prin Decretul Consiliului de Stat 209/1976, ce stabileste un termen de justificare a avansurilor si perceperea de penalitati este aplicabil doar institutiilor publice, nu si agentilor economici insa prevederile acestuia pot fi preluate si/sau adaptate in regulamentul intern.
Termenul pentru restituirea avansului acordat si neutilizat, perceperea de penalitati pentru nerespectarea acestui termen de catre salariati, cota de penalitate si conditiile/procedura in care aceste penalitati nu se percep trebuie sa fie stabilite de catre conducerea/administratia societatii, prin regulamentul intern aplicabil in cadrul societatii, pe care salariatii au obligatia sa-l cunoasca si sa-l respecte potrivit art. 39 alin. 2 lit. c ) din Codul muncii . In masura in care aceste aspecte nu sunt reflectate intr-un asemenea document, salariatul nu poate fi sanctionat cu perceperea de penalitati sau alte daune decat in conditiile prevazute de Codul muncii , angajatorul se poate adresa executorului judecatoresc in conditiile Codului de procedura civila .
Astfel, daca in regulamentul dvs. intern exista un termen in care se restituie aceste avansuri si deasemena exista si cota de penalitati de intarziere in cazul nerestituirii in termenul stabilit, penalitatile de intarziere se calculeaza din ziua urmatoare aceleia in care suma trebuia sa fie depusa pina in ziua in care suma se depune efectiv.



Alte intrebari despre Legea Contabilitatii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
  • Prin exceptie de la aceasta prevedere, perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operati [citeste mai mult]
Video club