Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

se taie sporul de conditii vatamatoare sau nu de la 01.01.2018 ?

Va supun atentiei un subiect foarte dificil:

În situaţia în care pentru personalul care a promovat în grad profesional
incepand de la data de 01.01.2018,
se aplica prevederile art.39 alin.1 din Legea-cadrunr.153/2017
+ inclusiv OUG nr.91/2017,
adica salariul de baza se stabileste
prin înmulţirea coeficientului de functie cu salariul de bază minim de 1900 lei,
pentru ca in institutie
nu exista functie similara in plata cu un grad profesional superior
la care trece salariatul,
ci in Organigrama si Statul de functie
s-a prevazut functia cu gradul avut si gradul superior,

cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?

Tot incepand de la data de 01.01.2018,
se spune ca
se majoreaza cu 25%
salariul de baza brut si sporul de conditii vatamatoare
avute in luna decembrie 2017.

Si atunci,
daca salariul de baza se calculeaza ca mai sus,
cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?
se va majora cu 25% ?

Directorul institutiei noastre a spus ca
in Lege se spune doar cum se calculeaza salariul de baza,
insa
pentru ca nu se spune nimic despre sporul de conditii vatamatoare,
vrea sa taie acest spor
si sa nu-l mai acorde incepand de la data de 01.01.2018.

Directorul mai spune ca
personalul care a promovat în grad profesional
este ca si personalul angajat,
si ca
abia dupa ce va intra in vigoare Regulamentul
pentru spor conditii de munca /pentru familia CULTURA,
abia dupa aceea
va da acel spor
personalului care a promovat în grad profesional.

Daca directorul va proceda asa,
acest lucru ar insemna o taiere de salariu ....

iar dupa intrarea in vigoare a Regulamentului / CULTURA,
odata ce si prin PROIECTUL care circula acum
si este dat la Ministerul Muncii pentru avizare
recunoaste si va recunoaste in continuare acest spor
pentru tot personalul muzeului,
cum va fi justificata taierea sporului ?
Ar fi legala ? .... fara nici o expertiza DSP a locului de munca ?

Personalul daca va da in judecata institutia prin Sindicat,
va castiga ?

Va rog un punct de vedere.


5 raspunsuri


la 14 Ian. 2018
Nu s-ar incalca Principiile sistemului de salarizare ? pentru la ceilalti salariati colegi cu personalul promovat in grad superior nu se taie acest spor ! ....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 14 Ian. 2018
In Clarificarile actualizate privind aplicarea Legii-cadru nr.153/2017 agreate cu reprezentantii Curtii de Conturi se spune ca: - incepand de la data de 01.01.2018, se vor majora cu 25% si salariul de baza, dar si sporurile..... pentru functiile care nu se regasesc in Nomenclator .... si atunci, de ce s-ar taia sporul in cazul personalul promovat in grad superior ? Daca director ar taia sporul, nu ar insemna o discriminare a personalului promovat in grad superior ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 14 Ian. 2018
Colega de la RU mi-a spus ca, conform Regulamentului de promovare emis de Consiliul Judetean si aplicabil institutiei noastre, promovarea persoanelor se face prin transformarea postului din Statul de functii in care acesta este incadrat intr-un nivel imediat superior. Asa s-a si procedat. Or, transformarea postului pentru personalul promovat este totuna cu personalul nou angajat ? De ce s-ar taia sporul de conditii vatamatoare la personalul promovat, odata ce nu si-a schimbat locul de munca si odata ce lucreaza in acelasi conditii ? Sau directorul greseste daca va taia sporul la personalul promovat ? Ajutati-ne va rugam cu un punct de vedere.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 15 Ian. 2018
Promovarea nu se poate aplica cu 01.01.2018, doar daca aceasta era obtinuta in decembrie iar sporurile suplimentare vor trebui aprobate din nou de medicina muncii inainte de a fi aplicate (sporuri de 25% se acorda doar celor care lucreaza in conditii speciale)
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 16 Ian. 2018
Da, este bine. Personalul a promovat examenul pentru grad profesional superior in luna decembrie 2017, iar salariul majorat ca urmare a promovarii va fi calculat incepand cu luna urmatoare, adica din 01.01.2018. Pentru taierea sporului de conditii vatamatoare de la 01.01.2018 pentru personalul promovat imi puteti da un articol de lege care sa justifice taierea ? doar asa vor intelege si colegii cum se procedeaza. Legea nu mi se pare clara, iar Precizarile Curtii de Conturi facute acum in ianuare 2018 nu arata cum trebuie facut, asa ca nici acestea nu lamuresc situatia. colegii au pareri diferite .....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...