Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

pot sau nu pot fi gestionari ?

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati cu o interpretare de text al unei legi.

In art.9 din Legea nr. 22 din 18 noiembrie 1969 privind angajarea gestionarilor
se spune ca:
- Conducatorii organizatiilor socialiste, angajatii cu atributii de control financiar, precum si contabilii,
cu exceptia acelora care sint incadrati in unitati mici determinate de ministere si celelalte organe centrale,
nu pot face operatii de primire, pastrare si eliberare de bunuri.

In cazul de fata este vorba despre o institutie publica ( muzeu )
aflata in subordinea Consiliului Judetean.
Avem manager si este angajat in baza unui Contract incheiat cu Consiliului Judetean.

Nu am inteles daca in cazul nostru
managerul, contabilul sef si salariatul care aplica viza CFP
- daca pot fi gestionari sau nu ?
- daca pot primi bunuri in gestiune sau nu ?

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg
ce anume se aplica ?

6 raspunsuri


la 16 Nov. 2017
managetul, contabilul sef si angajatul cu viza cfp nu pot fi angajati ca gestionari, avand deja o pozitie superioara in institutie. Primirea bunurilor in gestiune se face si pe persoana, care are in gestiune bunurile incredintate pentru a desfasura activitatea.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 16 Nov. 2017
Dar si managerul, contabilul si angajatul cu viza CFP au bunuri in birou pe care le folosesc. In sedinta nu s-a cautat un alt gestionar. S-a pus problema daca acestia pot lua bunuri in gestiune, ca si utilizatori. Utilizatorii nu sunt si gestionari ? De acele bunuri cine va raspunde ? Cine va fi gestionarul bunurilor ? Odata ce in cazul celor 3 persoane se aplica exceptia, daca nu exista in organigrama personal gestionar, poate oricare din functiile mentionate sa gestioneze, cu aprobarea organului ierahic superior ? Va rog frumos poate ma ajutati si cu cateva prevederi legale in acest sens.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 17 Nov. 2017
Gestiunea pe persoana sau birou se face ca gestiune separata. Doar pentru celelalte bunuri din patrimoniu care sunt in folosinta comuna sau sunt depozitate intr-o magazie raspunde un gestionar.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 17 Nov. 2017
Daca managerul, contabilul sef si angajatul cu viza CFP daca nu pot fi gestionari in sensul Legii 22/1969, atunci ei pot lua astfel de bunuri ca si utilizatori si sa raspunda de prejudiciul cauzat ? Dar daca managerul nu este angajatul institutiei ? poate fi utilizator ? si poate semna un Proces-verbal de predare primire pentru bunurile pe care le-ar lua in folosinta, ca si utilizator ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 17 Nov. 2017
Bunurile din patrimoniul institutiei nu pot fi utilizate de terti care nu au o situatie contractuala in raport cu institutia. Un proces verbal incheiat cu un tert nu absolva de responsabilitate pe cel care a incredintat bunul.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 20 Nov. 2017
Dar daca managerul nu este angajatul institutiei ? poate fi utilizator ? si poate semna un Proces-verbal de predare primire pentru bunurile pe care le-ar lua in folosinta, ca si utilizator ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!