Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

Justificare cu bon drepturi de echipament

Buna ziua,
Conform art. 76 alin. 4 lit. f si art. 142 lit.e drepturile de echipament nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit si nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuţiilor de asigurări sociale

Avand in vedere ca aceste drepturi se acorda in baza unui ordin in care se specifica clar ca se acorda in bani as dori sa stiu daca beneficiarul trebuie sa justifice suma cu bonuri fiscale,(baza legala fiind vorba de drepturi salariale in natura) modalitatea de inregistrare in contabilitate.
Multumesc

-art. 76 alin. 4 lit. f) contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protecţie şi de lucru, a alimentaţiei de protecţie, a medicamentelor şi materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sănătatea şi securitatea în muncă, precum şi a uniformelor obligatorii şi a drepturilor de echipament, ce se acordă potrivit legislaţiei în vigoare

9 raspunsuri


la 30 Mai. 2018
Echipamentul este achizitionat de firma in baza art. 76 si distribuit pe proces verbal angajatului, care are dreptul la acest echipament pentru o durata determinata in normative. Articolele care nu pot fi achizitionate de catre firma, pot fi achitate in bani la un pret de achizitie stabilit si proces verbal de primire urmand ca angajatul sa le achizitioneze singur, nefiind nevoie de alt document justificativ.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Drepturile de echipament se acorda in numerar angajatului in baza unui ordin de ministru. Angajatul a primit deja banii, art. 76 spune ca nu se impoziteaza aceasta suma. Vroiam sa stiu daca angajatul trebuie sa justifice cu bon fiscal sau factura suma primita? (art de lege unde spune ca trebuie sau nu sa justifice suma) Multumesc
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
In cazul in care sunteti institutie publica, iar banii pentru echipament sunt acordati in baza unui act normativ, angajatul nu trebuie sa vina cu bonuri/facturi de justificare. In contabilitate se inregistreaza suma acordata.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Puteti va rog sa ma ajutati si cu o prevedere legala in acest sens? Multumesc,
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Aveti actul normativ prin care se stabileste valoarea de repartizat pentru echipament.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Ordin 963/2017
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 31 Mai. 2018
Perfect
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 05 Iun. 2018
Sa inteleg ca raspunsul dumneavoastra final este ca nu trebuie justificata acesta suma cu bon fiscal/factura?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 06 Iun. 2018
Da. Aveti actul normativ prin care se aloca suma pentru echipament si veti inregistra distribuirea echipamentului in baza documentului de plata. Am intalnit situatia unor institutii locale care au perceput documente justificative de achizitie, care au fost inregistrate ca deconturi si decontate separat dupa cum a constatat curtea de conturi.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...
contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.