Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

i se va plăti vechimea în muncă ?

Buna ziua !

Un coleg de serviciu are o problema cu vechimea in munca si
va rog din suflet sa ne ajutati cu un raspuns:

- colegul a urmat cursurile unei Şcoli profesionale
în perioada septembrie 1986 - februarie 1988, curs de zi
şi făcea practică în producţie 6 ore /zi ( în Filatură de bumbac )
şi primea lunar o sumă de bani ( parcă 42 lei sau 60 lei în fiecare lună ).
La sfârşit, a primit o Diplomă de absolvire.

- din anul 2012, colegul lucrează ca Referent în instituţia noastră publică.

Vă rog frumos să ne ajutaţi cu un răspuns şi să ne spuneţi:

1. - dacă se ia în calcul ca vechime în muncă acea perioadă
acum, când lucrează la instituţia noastră ?
2. - dar la pensie ?

3. - dacă acea perioadă se ia în calcul ca vechime în muncă
şi dacă până acum instituţia noastră /colegul de la Resurse Umane
nu i-a luat în calcul acea perioadă ca vechime în muncă,
ce va trebui să facă colegul ?
Instituţia noastrăîi va acorda din urmă vechimea în muncă, din anul 2012 sau din anul 2015 ?
..... sau ce va trebui să facă pentru a i se recunoaşte şi pentru a i se acorda pentru acea perioadă vechimea în muncă ?

Colegul spune că cere acest lucru în baza Deciziei nr.18/2015 a ÎCCJ Bucureşti.

4 raspunsuri


la 23 Ian. 2017
Perioada de practica din cadrul scolii profesionale nu este inregistrata ca vechime in munca decat daca persoana ar fi avut un contract de prestari cu intreprinderea respectiva, contractul fiind intre institutia scolara si intreprindere. Din 2012, daca acesta lucreaza la institutia dumneavoastra, va avea vechime din anul in care are contract de munca, respectiv 2012.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 23 Ian. 2017
- colegul nostru a spus ca are acest drept potrivit: Decizia ICCJ nr. 18/2015: 65. Prin Hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 4.161/1953 privind stabilirea contribuţiei pentru Asigurările Sociale de Stat, în conformitate cu art. 6 lit. b) şi art. 7, asupra sumelor plătite de întreprinderi elevilor şcolilor profesionale pe timpul cât aceştia făceau practică în producţie sau în sectorul particular se datora contribuţia pentru asigurările sociale. si ca 64. Astfel, prin Hotărârea Consiliului de Miniştri nr. 1.036/1950 pentru fixarea drepturilor ucenicilor şcolilor profesionale, potrivit interpretării date art. 3, ucenicii din anii II şi III făceau practică în producţie în întreprinderi. Întreprinderile în care ucenicii făceau practică în producţie depuneau în contul şcolilor profesionale contravaloarea muncii prestate de către aceştia, sume din care şcolile alocau lunar cote procentuale ucenicilor, în funcţie de industrie. Acelaşi drepturi le aveau, potrivit art. 8 şi 9, şi ucenicii din sectorul cooperatist sau din sectorul particular. Va rog mult sa va spuneti parerea .... Este complicat ....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Ian. 2017
Este complicat. Angajatul pentru vechime ar trebui sa detina carte de munca cu perioada practicii scolare sau o adeverinta de vechime pe care o poate elibera unitatea de invatamant. Pentru verificare solicitati un raspuns oficial din partea inspectoratului teritorial de munca.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 24 Ian. 2017
Miliarde si miliarde de multumiri pentru sfaturi !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef Violeta Georgescu
Are raspunsuri la orice intrebare legata de formulare, declaratii, impozite si mai ales gaseste...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...