Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

cum se face reincadrarea /din 01.07.2017 ? - clarificari Ministerul Muncii

Abia acum Ministerul Muncii clarifica:
- Cum se stabilesc salariile pentru func?iile
cărora nu li se aplică prevederile art. 11 alin. (1) ?i
care se regăsesc în subordinea consiliului local/consiliului jude?ean:
" În situa?ia în care institu?ia publică nu este serviciu public din subordinea consiliului judeţean, al primăriei sau al consiliului local,
personalul acestuia intră sub inciden?a prevederilor art. 38 alin. (2) lit. a) ?i 39 alin.(1) - (4)."

Institutia in care lucrez este un muzeu judetean
aflat in subordinea Consiliului Judetean.
Toti salariatii sunt personal contractual.

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg textul de lege ( cum se aplica ), si sa imi spuneti:
- daca in cazul institutiei in care lucrez,
daca reincadrarea salariatilor din 01.07.2017
trebuia facuta cf. prevederilor art. 38 alin. (2) lit. a) ?i 39 alin.(1) - (4) ?
- acest lucru inseamna ca,
in cazul in care nu există funcţie similară în plată, funcţie de acelaşi fel,
in institutia noastra si nici in alte institutii similare din subordinea Consiliului Judetean,
pentru personalul încadrat al institutiei noastre
nivelul salariului de bază trebuia sa se stabileasca
prin înmulţirea coeficientului prevăzut în anexe
cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în vigoare de 1450 lei,
la care se aplica si art. 10 privind gradaţia corespunzătoare vechimii în muncă,
in cazul personalului de executie ?

Sindicatul a cerut ca pentru salariati
sa se stabileasca salariile cf. Legii.

Directorul ar mai putea acum sa faca
o reincadrare corecta a salariatilor
incepand din 01.07.2017 si pana in prezent ?
ar mai putea acum sa indrepte greseala ( daca exista greseala ? ) ?

4 raspunsuri


la 11 Ian. 2018
Daca considerati ca salariile nu au fost calculate corect, in conformitate cu baza legala, nu se poate face corectie decat in baza unei hotarari judecatoresti.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Ian. 2018
Dar daca reincadrarea trebuia sa se faca din 01.07.2017, acum nu este tardiv sa se faca acea corectie in baza unei hotarari judecatoresti ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 12 Ian. 2018
O decizie de corectare trebuie sa fie bazata pe o hotarare judecatoreasca, actiunea fiind in termen.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 12 Ian. 2018
Va multumim enorm de mult pentru indrumari !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil sef George Necula
A participat activ la Seminarul National de TVA - aprilie 2011, Seminarul National - Noua Lege a...
Contabil Senior Georgiana Iovan
Vasta experienta in domeniul contabil, rezolvand cazuri complicate aparute in cateva firme...