Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

cum se calculeaza gradatia de vechime in munca pentru functiile de conducere ?

Potrivit legii salarizarii 153/2017,
la art.10 se spune ca:
un salariat trece la o alta transa de vechime
din 5 in 5 ani.

In Art. 19 din Legea 153 /2017 se spune ca:
(2) În salariul de bază pentru funcţiile de conducere
atât la gradul I, cât şi la gradul II,
este inclusă gradaţia
aferentă tranşei de vechime în muncă, la nivel maxim.

Referitor la aceasta problema,
Ministerul Muncii a spus ca:
"Referitor la acordarea grada?iei
aferentă tran?ei de vechime în muncă,
precizăm că pentru func?iile de conducere,
aceasta este inclusă în salariul de bază la nivel maxim,
potrivit art. 19 alin.(2) din legea-cadru.
La grada?ia zero sunt prevăzute numai salariile de bază
din anexele I - VIII la lege aferente func?iilor de execu?ie.
Ca urmare, avansarea în grada?ia corespunzătoare vechimii
în muncă, conform art. 10 din Legea-cadru nr. 153/2017,
se face doar pentru func?iile de execu?ie."

Dar salariile in acest moment nu sunt cele din Lege, din Anexe,
pentru ca acele salarii se acorda abia din anul 2022....

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg:
- unui salariat care are acum o functie de conducere si are de exemplu gradul I,
i se va acorda doar salariul pentru gradul I ?
Nu i se va mai calcula si sporul de vechime in munca cf. art.10 din Leg.153 /2017 ?

- trecerea la grad se face din 3 in 3 ani,
or trecerea la o alta transa de vechime
se face din 5 in 5 ani ( 5 ani - 10 ani - 15 ani - 20 ani ) ....
iar in Leg.153 /2017 se spune ca
un salariat care are o functie de conducere
poate avea doar la 2 grade ( gradul I si gradul II ) care se face doar din 3 in 3 ani .......

Nu inteleg cum ar fi inclusa si vechimea in munca ?.....
pentru un salariat care are o functie de conducere ? ....
si nu mai trebuie aplicat art.10 din Leg.153 /2017 ?
cum ar putea include gradele si transele de vechime ?

Daca unui salariat care are functie de conducere i s-a acordat
incepand cu data de 01.01.2018 sporul de conducere
prin aplicarea a 2,5% din salariul de baza,
este o greseala ?
Este Decizie in acest sens si s-a facut deja plata
la data de 10.01.2018.

Cum se poate indrepta greseala ?
Ce trebuie facut ?

2 raspunsuri


la 11 Ian. 2018
Conform noutatilor legislative, pentru angajatii care trec la o gradatie superioara la o anumita perioada, nu se poate acorda un spor de vechime suplimentar, gradatia suplinind sporurile.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Ian. 2018
Miliarde de multumiri !!!!....
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Expertii nostri

contabil Silviu Badea
Absolvent al ASE, colaboreaza in continuare cu succes in mediul didactic. S-a specializat in...
Contabil Alexandra Preutescu
Specialist in solutionarea problemelor ridicate de TVA, taxe si impozite.