Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

Logheaza-te utilizand retelele de socializare Login Facebook
Recuperare parola
ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

contract nelegal si plati nelegale

Va rog frumos sa ne ajutati cu un sfat:

Institutia noastra publica vrea sa dea un premiu, o sculptura.
Produsul va fi cumparat de la o persoana fizica, care face asemenea produse.

Colegul de la contabilitate a spus ca:
- o asemena plata se incadreaza in prevederile Legii 8/1996 - Legea drepturilor de autor
- de aceea trebuie sa se faca un Contract privind drepturile de autor si servicii conexe,
- intrucat cumpararea acetsui produs nu este posibila prin SEAP, pentru ne-am afla in cazul art.43 alin.3 din HG 395 /2016
- cval bunului va trebui sa fie negociata de un salariat din institutia noastra.

Eu, salariata delaRU, va trebui sa fac un asemenea Contract ...

Se poate asa ceva ?
Persoana fizica nu este autorizata ...
Se poate incheie un asemenea Contract cu aceasta persoana fizica ?
.... pentru ca operator economic = persoana fizica sau juridica, autorizata, care ....
or, in cazul de fata este vorba despre o persoana fizica oarecare,
nu are PFA sau .....
in schimb, persoana fizica este autorul sculpturii ...dar nu are nicio calificare in acest sens si nici o firma, ...
O institutie publica poate sa cumpere o sculptura de la o asemenea persoana ?
Cum s-ar putea sa se spuna cat costa acea sculptura, odata ce doar autorul poate cere cat doreste ?

Va rugam sa ne ajutati cu cateva sfaturi.

4 raspunsuri


la 13 Ian. 2017
In opinia mea achizitia obiectului trebuie sa faca parte dintr-un proiect cultural care sa justifice achizitia, derularea procedurilor fiind in atributiile compartimentului de achizitii, iar valoarea presupun ca o incadreaza in categoria achizitiilor directe unde trebuie sa aveti mai multe variante de oferte care sa contina si o evaluare a unui specialist iar autorul sa fie autorizat pentru a putea ceda dreptul de proprietate (care nu implica drepturi de autor si conexe, proprietarul avand dreptul de a expune si dispune de lucrare). Problema cea mare pe care o sesizez este calitatea artistica a autorului si inregistrarea acestuia intr-o asociatie de profil, sau inregistrarea ca persoana juridica pentru a putea derula achizitia.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 13 Ian. 2017
In cadrul unei activitati de cultura sunt premiati doar anumiti artisti debutanti. Ca premii se acorda 1 trofeu si sume de bani. Directorul a fost cel care a facut negocierea valorii trofeului. Este o problema daca negocierea nu s-a facut de o comisie de negociere ? De regula, trofeul a fost realizat si este realizat doar de o singura persoana fizica. Conceptul de realizare ii apartine. In acest caz ar fi si drept de autor ? desi nu este o persoana fizica autorizata ? Inainte artistii, plasticienii, sculptorii, scriitorii, poetii nu erau persoane autorizate. De ex., Mihai Eminescu .... si nimeni nu se compara ce el. Nici o alta persoana fizica sau persoana juridica nu ar putea "sa îi fure ideea" - Insa, in cazul de fata fiind vorba de o institutie publica este obligatoriu ca autorul lucrarii sa fie o persoana fizica autorizata ? ... pentru ca altfel nu s-ar putea cumpara acel bun ? Trebuie neaparat sa aibe un Titlu de proprietate ? Nu inteleg ... va rog frumos sa imi spuneti cum ar putea sa obtina un asemenea Titlu de proprietate. Lucrarea este deosebita si este pacat ... Daca de exemplu institutia descopera sau i se prezinta o lucrare de valoare, dar autorul nu este o persoana fizica autorizata, institutia nu poate cumpara lucrarea ? Dar daca se dovedeste in timp ca acea lucrare este de valoare ? ..... pentru ca orice lucrare capata valoare in timp, nu la acel moment... Daca trofeul este conceptul doar a unei persoane fizice neautorizate, trofeul a fost realizat din anii 1990 incoace si trebuie continuata traditia, cum am putea solicita oferte si de la alte persoane ? ..... adica, cum am putea sa cerem altor persoane sa realizeze lucrarea al carui concept îi aprtine doar unei persoane... nu ar fi vorba despre un furt al unui drept de autor ? Colegul de la achizitii a spus ca nu exista in Catalogul SEAP o alta lucrare similara, ca nu se incadreaza in alte situatii, ci ne-am afla in cazul art.43 alin.3 din HG 395 /2016, .... Este atat de complicat !!!.... Va rugam din tot sufletul sa ne dati o mana de ajutor !!!...
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 13 Ian. 2017
evaluarea obiectului nu poate fi facuta de catre director daca acesta nu are si acreditare de evaluator autorizat, iar negocierea se face de catre o comisie sau o persoana care face achizitia. Contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie intre doua parti care sa ateste faptul ca transfera dreptul de proprietate (care este indivizibil de celelalte drepturi) in fata unei persoane autorizate care sa certifice ca exista un proprietar vanzator, un obiect cu o anumita valoare si un cumparator care sa preia dreptul de proprietate. De acord ca nu exista in seap pozitii similare dar se poate face o achizitie directa prin publicarea unui anunt in care sa fie descris obiectul cu data limita de primire oferte, comisie de analiza a ofertelor, negociere, etc, ce ar asigura transparenta achizitiei.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 13 Ian. 2017
Va multumesc de miliarde de ori pentru tot ajutorul !
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!