Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Email RSS Facebook
Esti membru? Logheaza-te aici.
Nu aveti cont? Inscrie-te gratuit
x Intra in ClubContabilitate.ro

ANAF si MFPCodul de procedura fiscalaCodul fiscalDeclaratii si FormulareLegea ContabilitatiiMonografii contabileStudii de cazTVA

ce inseamna ca sumele aferente contribuţiilor de asigurări sociale - sunt avute în vedere la stabilirea majorărilor salariale ce se acordă în anul 2018

Buna seara !

In ART. 7 alin. (2) din OUG nr. 90 din 6 decembrie 2017 privind unele măsuri fiscal-bugetare, modificarea şi completarea unor acte normative şi prorogarea unor termene - s-a spus ca:
- Sumele aferente contribuţiilor de asigurări sociale sau, după caz,
contribuţiilor individuale la bugetul de stat, datorate de personalul plătit din fonduri publice, astfel cum sunt stabilite în aplicarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal,
cu modificările şi completările ulterioare,
sunt avute în vedere la stabilirea majorărilor salariale ce se acordă în anul 2018
personalului plătit din fonduri publice potrivit art. 38 alin. (3) lit. a) din Legea-cadru nr. 153/2017.

De la data de 01.01.2018 - s-a mai spus ca se vor majora salariile.

Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg si sa imi explicati
- ce inseamna ca sumele aferente contributiilor
sunt avute in vedere la stabilirea majorarilor salariale ?
Adica, se dau salarii mai mari, prin adunarea acestor sume la salariile majorate ?
adica, aceste sume sunt peste majorarea salariilor care ar trebui sa se faca.
astfel incat plata acestor contributii sa nu afecteze
majorarea salariilor ?
sau
aceste contributii sunt incluse in majorarile salariale,
astfel incat majorarile salariale sunt mai mici decat
daca noi, salariatii, nu am fi platit aceste contributii ?

4 raspunsuri


la 11 Dec. 2017
In cazul prezentat se cere ajustarea salariului brut, pentru trecerea contributiilor la asigurari sociale in sarcina angajatului, dar avand in vedere ca din ianuarie era aplicata o marire salariala, rezulta faptul ca acea marire nu este chiar atat de mare, fiind atenuata de plasarea asigurarilor in sarcina angajatului.
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Dec. 2017
Cu alte cuvinte, de la 01.01.2018, plata contributiilor - CAS si CASS - platite de angajat, impozitul de 10%, ...., se vor retine din salariul majorat cu 25 % ? Am inteles corect ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Dec. 2017
Se va face aplicarea cas si cass si diminuarea impozitutlui
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
la 11 Dec. 2017
La salariul majorat cu 25% ? se vor aplica ?
Voteaza raspuns 0 Apreciez acest raspuns 0 Nemultumit de acest raspuns
Raspunde
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubContabilitate.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!