ClubContabilitate.ro Q&A

"Scutire impozit venit functia a doua persoana cu handicap accentuat"

Pentru un salariat angajat in societate cu functia a doua ,se beneficiaza de scutire impozit pe venit din salarii in conditiile in care are certificat de handicap accentuat?

Adaugata in
  • Codul fiscal

Daniela Sangeorzan
 User  Daniela Sangeorzan a intrebat la 26 Ian. 2017

 

3 raspunsuri

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Condurache
 Consultant Adrian Condurache a raspuns userului Daniela Sangeorzan la 26 Ian. 2017
da, dar in acest caz trebuie sa renunte la alte indemnizatii



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Sangeorzan
 User Daniela Sangeorzan a raspuns userului adrian condurache la 26 Ian. 2017
La art.60 pct.1 litera c din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal sunt precizate aceste scutiri.



Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Condurache
 Consultant Adrian Condurache a raspuns la intrebare la 26 Ian. 2017
Pentru persoanele cu handicap angajate nu sunt scutiri de impozitare pe venit, ci doar pentru impozitarea proprietatilor, case, terenuri, masini daca este emis un act normativ de consiliul local.



Alte intrebari despre Codul fiscal

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club

X