ClubContabilitate.ro Q&A

"Operatiune triunghiulara"

Buna ziua,

Am rugamintea sa-mi spuneti cum pot sa procedez si daca este corect in cazul in care seful meu care are deja aici o firma, vrea sa deschida o firma in Bulgaria si vrea sa faca urmatoarea operatiune: pe firma din Romania vrea sa achizitioneze marfa de la un tert furnizor care se afla in Romania, sa o livreze la firma din Bulgaria, apoi sa o vanda unui tert client din Romania.

Va multumesc.

F. Chita

Adaugata in
  • Codul fiscal

Florica Chita
 User  Florica Chita a intrebat la 22 Aug. 2012

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Teodora Munteanu
 Expert Teodora Munteanu a raspuns la intrebare la 23 Aug. 2012
Aveti in vedere prevederile Ordinului nr. 222 /2008 cu modificarile si completarile ulterioare.
Conform art. 2 alin. 1 contribuabili care realizeaza tranzactii cu persoane afiliate au obligativitatea intocmirii "dosarul preturilor de transfer".
Conform ART. 7 pct. 21. prin persoane afiliate intelegem:
ā?? o persoana este afiliata cu alta persoana daca relatia dintre ele este definita de cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:
a o persoana fizica este afiliata cu alta persoana fizica, daca acestea sunt sot/sotie sau rude pana la gradul al III-lea inclusiv. Intre persoanele afiliate, pretul la care se transfera bunurile corporale sau necorporale ori se presteaza servicii reprezinta pret de transfer;
b o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca persoana fizica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot detinute la persoana juridica ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica;
c o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca cel putin:
i prima persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza persoana juridica;
ii a doua persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titulurilor de participare sau al drepturilor de vot la prima persoana juridica;
iii o persoana juridica terta detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot atat la prima persoana juridica, cat si la cea de-a doua.



Alte intrebari despre Codul fiscal

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Expertii nostri
Adriana Marin
Alexandra Preutescu Geta Bujor George Necula Teodora Munteanu Silviu Badea Violeta Georgescu
Video club