ClubContabilitate.ro Q&A

"Impozitarea de la 1 februarie 2013"

De la 1 februarie cei care sunt impozitati cu 16% , nu au angajati, au o cifra de afaceri mica ( 12.000 ron) trec automat in categoria microintreprinderilor cu impozit la cifra de afaceri de 3%? Daca da, se va depune formularul 010 cu noua modificarea ?

Multumesc.

Adaugata in
  • Codul fiscal

Milea Liliana
 User  Milea Liliana a intrebat la 28 Ian. 2013

 

1 raspuns

Te ajuta acest raspuns? Voteaza aici! Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Lidia Sas
 User Cristina Lidia Sas a raspuns la intrebare la 28 Ian. 2013
Da, se trece la microintreprindere,daca CA la 31.12.2012 este sub 65000euro
In acest sens se va depune D010 cu aceasta modificare pana in 25.03.2013

Va anexez un extras din lege(OG 8/2013)
pct 38
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 1121sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013?31 ianuarie 2013, prin excepţie de la prevederile art. 34 şi 35.

Numai bine!



Alte intrebari despre Codul fiscal

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubContabilitate.ro
Sectiuni
  • ANAF si MFP
  • Codul de procedura fiscala
  • Codul fiscal
  • Declaratii si Formulare
  • Legea Contabilitatii
  • Monografii contabile
  • Studii de caz
  • TVA
Video club

X